Historia Koła PZW nr 35 Warszawa- Bemowo

 

Początki Koła wędkarskiego przy WAT sięgają lat pięćdziesiątych. Wraz z rozwojem Akademii przybywało w niej kadry, wykładowców, instruktorów i pracowników cywilnych. Wśród oficerów i podoficerów byli także pasjonaci wędkarstwa. W czasie kontaktów służbowych,
a szczególnie prywatnych okazywało się, ze wielu przedstawicieli społeczności watowskiej posiada wspólne hobby - wędkarstwo. Zaczęto realizować swoje zainteresowania grupowo. Przez kilka lat nie było wyodrębnionej formy organizacyjnej wędkarzy, którzy skupili się przy istniejącym już kole myśliwskim. Dopiero w 1965 roku powołane zostaje do życia Koło PZW przy WAT. Otrzymało ono numer 35, który ma do dnia dzisiejszego.

Pierwszymi organizatorami Koła byli: sierż. A. Ciemnoczołowski, por, A. Żabski, kpt. W. Parchacz, M. Beznosenko, sierż. J. Smółka, por. B. Koperski, mjr S. Łukaszkiewicz, płk A. Karpiński, płk Z. Kożuchowski. Pierwszym prezesem Koła PZW przy WAT został wybrany kol. S. Łukaszkiewicz, który po 3 latach został wybrany do Zarządu Okręgu Warszawskiego PZW na stanowisko wiceprezesa, a później prezesa Okręgu. Obowiązki prezesa przejął kol. Frankiewicz. Kolejnymi prezesami byli kol. Kol. A. Plikus, S. Taraszkiewicz, B. Koperski, kol. S. Michalski, kol. Jerzy Bójko, aktualnie prezesem jest kol Wojciech Koperski.

Koło PZW przy WAT skupiało w tamtym okresie około 200 członków. Oprócz kadry WAT i jej rodzin do koła należeli również przedstawiciele kadry z sąsiadujących przy ul. Radiowej jednostek OPK, a także wędkarze z Elektrowni Warszawskiej. W sumie było to około 20 % liczby członków. W szczytowym okresie rozkwitu w latach 80 - tych koło liczyło 430 członków. Obecnie stan liczebny waha się od 290 do 350 członków.

Wraz z rozwojem liczebnym Koła pojawił się problem budowy bazy - ośrodka wędkarskiego odpowiadającego potrzebom koła. Dzięki przychylności Komendy WAT zakupiono w miejscowości Kruszewo nad Narwią teren, na którym w 1978 roku został wybudowany Ośrodek Wędkarski Koła PZW przy WAT. Duże zaangażowanie wędkarzy, szczególnie grupy aktywistów, która liczyła około 50 kolegów pozwoliło na wybudowanie 3 dużych wieloosobowych domków kempingowych socjalnego, niewielkim wkładzie kapitałowym WAT. Cała bowiem robocizna przy budowie została wykonana społecznie przez wędkarzy. Podobnie duże zaangażowanie braci wędkarskiej pozwoliło na utworzenie w 1984 roku w Łysewie na Mazurach, bazy wędkarskiej Koła. Od Nadleśnictwa Jedwabno wydzierżawiono zrujnowane zabudowania w lesie nad jeziorem Kociołek. Wyremontowano je sposobem gospodarczym dzięki pracy wielu wędkarzy. Dziś obie bazy wędkarskie służą wędkarzom i ich rodzinom niemal przez cały rok. Wędkarze z WAT pomagali także w toku budowy Ośrodka WAT w Zegrzu. W historii Koła należy wymienić kilku szczególnie zasłużonych dla niego wędkarzy. Byli i są to między innymi: wieloletni prezes Koła kolega Bogdan Koperski - typowy społecznik posiadający szczególnie duże zasługi w tworzeniu klimatu aktywności w Kole. Był on motorem zasadniczych działań i osiągnięć Koła. Swoją pasją wędkarską, przyjaciela i obrońcy przyrody potrafił zarazić wielu członków Koła. Oprócz niego bardzo duży wkład w pracę Koła wnieśli koledzy S. Łukaszkiewicz, S. Taraszkiewicz, K. Szumer. Wśród licznej grupy aktywistów należy wyróżnić za ogromny wkład w pracę organizacyjną na rzecz Koła i wkład w rozbudowę baz wędkarskich tacy koledzy jak: T. Minkowski, J. Jarzyna, J. Skryśkiewicz, W. Stanisławski, W. Parchacz, Z. Sokołowski, S. Michalski.

Było to i jest, widoczne przy okazji podejmowania różnych  przedsięwzięć wymagających działania grupowego m. in. przy organizowaniu zabaw wędkarskich i bali sylwestrowych dla całej społeczności WAT. W działalności statutowej Koło przez wiele lat zajmowało się ochroną wód i ich zarybianiem a w szczególności w okresie dzierżawienia przez Koło jeziora Kociołek na Mazurach. Ponadto w Kole od początku istnienia realizowana była działalność sportowa. Polegała ona na organizowaniu różnych zawodów sportowych, począwszy od zawodów na trawie np. w rzutach odległościowych czy do tarczy Ahrenberga, czy na corocznych wiosennych zawodów spławikowych na otwarcie sezonu wędkarskiego lub zawodów spinningowych na zamknięcie wód organizowanych jesienią. Z największych osiągnięć sportowych należy wymienić zdobycie mistrzostwa i wicemistrzostwa Okręgu PZW w zawodach spinningowych oraz wielu czołowych miejsc w zawodach spławikowych na szczeblu Okręgu lub w mistrzostwach Wojska Polskiego. Działalność Koła PZW przy WAT była jednym z ogniw działalności PZW na szczeblu Okręgu Mazowieckiego. Świadczyć o tym może pełnienie przez wędkarzy z WAT wielu odpowiedzialnych funkcji jak np. prezesa, sekretarza, członków Komisji Rewizyjnej Zarządu Okręgu. W 2003 roku koło PZW nr 35 zostało przekształcone w dzielnicowe koło PZW nr 35 Warszawa- Bemowo, które stało się spadkobiercą i kontynuatorem ponad 45 letniej tradycji Koła nr 35 przy WAT.